Ibuprofen ízületi fájdalom adagolásához. Advil® Ultra Forte
Mikor nem ajánlott a paracetamoltartalmú gyógyszeres kezelés?
Kovács Anikó, gyógyszerész, Lektorálta: Dr. Lesznyák Judit Ki ne kezdett volna már öngyógyszerezésbe, amikor otthon feküdt lázasan?
Vénykötelessé válnak azok a gyógyszerek, amik adagonként vagy mg ibuprofént vagy mg dexibuprofént tartalmaznak. Ibuprofénes gyógyszerből a megengedett napi adag maximum mg lehet. Sokkolta a patikákat és a gyógyszergyárakat, hogy egy készülődő rendelet szerint a fájdalom- és lázcsillapításra alkalmazott, szájon át szedendő ibuprofénes gyógyszerek közül csak azok maradnak a jövőben vény nélkül is megvásárolhatók, amik akut fájdalom- és lázcsillapításra javasoltak, és amelyeknél a megengedett legmagasabb napi adag mg. Az ennél magasabb dózisok adása ugyanis fokozott szív- és érrendszeri rizikóval jár, ami orvosi kontroll melletti gyógyszeralkalmazást tesz szükségessé. Mi az az ibuprofén és miért veszélyes?
A legtöbb ember ilyenkor a házi patikában található lázcsillapítókhoz nyúl, melyek közül sok paracetamolt tartalmaz. De mi is valójában ez a hatóanyag, és mi az, amit fontos tudni róla? A paracetamoltartalmú készítmények láz, illetve enyhe és középsúlyos fájdalom fejfájás, fogfájás, izomfájdalom, reumás fájdalmak, idegfájdalom, illetve -gyulladás okozta fájdalom, menstruációs fájdalom, meghűlés-láz okozta fájdalom csillapítására alkalmasak, gyulladáscsökkentő hatásuk azonban nincs.

Paracetamolból felnőtteknek szigorúan 4 óránként csak egy mg-os tablettát szabad alkalmazni. Naponta 24 óra alatt maximum 4 grammot, azaz 8 darab mg-os tablettát lehet bevenni.

Gyermekek esetén ez alacsonyabb! Ajánlások szerint 3 hónapos kor alatt, illetve 6 kg-os súly alatt nem javasolt a paracetamol szedése!
Felnőttek, idősek és 12 évesnél idősebb gyermekek: A készítmény ajánlott adagja: óránként 1 vagy 2 kapszula, szükség szerint. Kizárólag szájon át történő alkalmazásra. A kapszulákat vízzel kell bevenni. A kapszulák bevételét nem kell étkezéshez igazítani, bevehető étkezés előtt, közben vagy után, esetleg két étkezés között.
Vesekárosodott betegeknél nem szükséges az adag csökkentése, csak a két gyógyszerbevétel közötti időt kell megnövelni: közepes mértékű vesekárosodás esetén 6 órára, súlyos vesekárosodás esetén 8 órára.
Hirdetés A paracetamol hátrányai A terhesség és szoptatás alatti paracetamolhasználat Bár a terhesség alatti paracetamolhasználat, úgy tűnik, nem növeli a születési rendellenességek számát, mégis, ha lehet, csak a legszükségesebb esetben alkalmazzuk, ugyanúgy, mint bármilyen más gyógyszert, hiszen mégiscsak testidegen anyagokról van szó.
Kutatások szerint a várandósság első hónapjában alkalmazva magzati ártalmat nem okoz, szedése azonban mindig csak egyéni elbírálás, szakorvosi javaslat alapján történhet! A paracetamol az anyatejbe kiválasztódik, így szoptatás ideje ibuprofen ízületi fájdalom adagolásához szintén kérjük ki védőnő vagy gyermekgyógyász tanácsát.
Advil® Ultra
A paracetamol nagy adagban májkárosító hatású, valamint a már fennálló májelégtelenséget súlyosbítja. Normál esetben a paracetamol zömmel a májban bomlik le, de nagy dózis telítheti ezt az utat és a gyógyszer mérgező vegyületté alakul, amely kötődik a májsejt proteinjeihez és megöli a sejtet.
Paracetamolmérgezésben a betegek tünetmentesek lehetnek, vagy csak hányingerre és hányásra panaszkodnak, de órával később viszonylag kis mennyiség több mint 10 g, tabletta végzetes májszövetelhalást okozhat. Ezért fontos a paracetamol 4 óránkénti adagolásának betartása, mert ebben a dózisban a szervezet még gond nélkül fel tudja dolgozni.

Mikor nem ajánlott a paracetamoltartalmú gyógyszeres kezelés? Májkárosodás esetén nagyon óvatosan szabad csak adagolni a paracetamolt.
Ebben az esetben legjobb lenne szakorvos véleményét kikérni a paracetamol terápiával kapcsolatban, vagy pedig egyszerűen más hatóanyag tartalmú lázcsillapítót bevenni.
Közepes vagy súlyos májelégtelenség esetén nem amfetamin fáj az ízületekre paracetamol alkalmazása!
Vényköteles lesz az Algoflex Forte is: túl sok benne az ibuprofén
Az előzőekben említett májkárosító hatás miatt krónikus alkoholfogyasztóknak nem ajánlott paracetamolt szedni a valószínűleg már fennálló májelégtelenség miatt, valamint a gyógyszer alkalmazása során sem szabad alkoholt fogyasztani. Tartós, nagy dózisú adagolásnál mellékhatásként nem csak hepatotoxicitás, de fejfájás is felléphet. Ilyenkor a szedést fel kell függeszteni, és orvoshoz kell fordulni!

Mi szól a paracetamol mellett? A paracetamolnak azonban vannak olyan tulajdonságai, melyek jobbak a többi lázcsillapítónál. Több láz- és fájdalomcsillapító károsítja a gyomor nyálkahártyát, így hosszú ideig nagy dózisban alkalmazva akár gyomorfekélyt vagy gyomorvérzést okozhatnak.
Advil® Ultra Forte
Ilyen hatóanyag az acetilszalicilsav, egyéb szalicilsav-származékok, a diklofenak és az ibuprofen, hogy csak a leggyakoribbakat említsük. A paracetamolnak nincs nyálkahártya-károsító hatása, így gyomor- vagy nyombélfekély betegségben szenvedő lázas betegeknek inkább a paracetamol hatóanyagú lázcsillapító javasolt.

Az acetilszalicilsav-tartalmú láz- és fájdalomcsillapítóknak jelentős véralvadásgátló hatása is van, mivel gátolják a vérlemezkék összekapcsolódását, így megnövelik a vérzési időt.
Emiatt azoknak, akik véralvadásgátlót szednek, javasolt a paracetamoltartalmú ibuprofen ízületi fájdalom adagolásához alkalmazása, mivel annak nincs befolyása a véralvadási értékekre. A paracetamol nem teljesen veszélytelen, mégis a kockázatok ismeretével az általa esetlegesen okozandó problémákat minimálisra lehet csökkenteni és így biztonságosan alkalmazható szer. Forrás: WEBBeteg.
Ha az Ön kórtörténetében emésztőrendszeri betegség, mint a gyomornyálkahártya gyulladása vagy nyelőcsőgyulladás, fekély, gyomor- bélvérzés, fekélyes bélgyulladás, Crohn-betegség a belek krónikus gyulladásos betegsége szerepel, feltétlenül kérje kezelőorvosa tanácsát! Ne lépje túl a javasolt adagot, illetve a kezelés időtartamát!